Tradycje w Turcji


Strona główna -> Turcja -> Tradycje w Turcji
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy










Tureckie tradycje związane są z dominującą w tym rejonie wiarą – islamem. Wszystko czego muzułmanin potrzebuje opisane jest w Koranie, stworzonym przez Mahometa. Jest on dla nich największym wzorem.


W meczecie trzeba przestrzegać okreslonych zasad zachowania i stroju.

Meczety

Turcja jest krajem muzułmańskim, co dla obcokrajowców wiąże się z koniecznością przestrzegania określonych zachowań, szczególnie przy zwiedzaniu miejsc kultu religijnego (w meczetach należy przed wejściem zdjąć obuwie, kobiety nie mogą wchodzić z odkrytymi głowami i ramionami, w szortach). Podczas podróży po wschodnich rejonach Turcji kobiety nie powinny mieć odsłoniętych nóg i ramion. Ewentualne pytania, na przykład o drogę, należy kierować (szczególnie mężczyźni) tylko do mężczyzn.Jednak nieznajomość języków obcych wśród ludności na prowincji może być przyczyną nieporozumień, a pytanie być potraktowane jako próba zaczepki.

Święta

Ponieważ daty świąt muzułmańskich ustalane są według kalendarza muzułmańskiego hidżry (opartego na roku księżycowym), co roku przypadają one na inny dzień. W święta zamknięte są urzędy publiczne, a sklepy i punkty usługowe działają normalnie. Ni można zapominać także, iż w niektórych rejonach Turcji, szczególnie na wschodzie, w okresie ramadanu restauracje nieczynne są aż do godziny "iftar" (zazwyczaj godzina zachodu słońca), kiedy to można zjeść pierwszy w ciągu dnia posiłek.

Małżeństwo

Małżeństwo dla muzułmanów jest niejako obowiązkiem. Wyznawca innej religii nie może ożenić się z muzułmanką, ale muzułmanin może pojąć za żonę kobietę innego wyznania. Ich dzieci automatycznie uznawane są za muzułmanów, a urodzeni z takiego małżeństwa chłopcy mają większe znaczenie niż dziewczynki. Do tureckiej tradycji należy obrzezanie synów w wieku 6-12 lat, co jest uznawane za bardzo ważny obrząd. Także śluby odbywają się w wielkim stylu i nie jest wyjątkiem obecność kilka setek gości i trwające przez kilka dni wesele.

Mentalność

Każdy muzułmanin wyznaje zasadę bakszyszu (jałmużna), dlatego warto w hotelach, restauracjach, barach, czy nawet na bazarze zostawiać drobne napiwki. Warto także wspomnieć, że w obyczajach tureckich na stałe wpisała się tradycja targowania. Targować możemy się wszędzie i o wszystko, ale trzeba pamiętać by robić to z rozwagą i umiarem.
 



Turcja - miasta

Ankara Antalya Erzurum Samsun Stambuł


Turcja - co warto wiedzieć



Turcja - Turcja ciekawostki Turcja ciekawostki
Istambuł jest jedynym z dwóch miast na świecie leżących na ...
Turcja - Kuchnia Turecka Kuchnia Turecka
Kuchnia turecka przez wielu uznawana jest za jedną z najsmaczniejszych na świecie, ...
Turcja - Islam Islam
Islam jest religią monoteistyczną, czyli taką, która uznaje tylko jednego ...
Turcja - Kapadocja Kapadocja
Turcja przyciąga turystów przede wszystkim ciepłym klimatem, pięknymi ...

Tradycje w Turcji - dodaj komentarz:



Twój komentarz:
Twój podpis:



 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies